Klimatizácia

Peľový filter

 

Ak vás trápi alergia na peľ, cestujte so zatvorenými oknami a v aute s peľovým filtrom. Pri kúpe auta si dajte pozor, pretože prachový filter nemusí byť zároveň peľový.Hoci to nie je pravidlo, takmer všetky autá vybavené klimatizáciou majú vo výbave aj peľový filter. Niektoré vozidlá však nemajú klimatizáciu, a peľový filter áno, ale naopak staršie autá s klimatizáciou nemusia byť vybavené peľovým filtrom. Zvlášť alergici by mali pri kúpe auta dbať na prítomnosť peľového filtra.

Účinkuje aj bez klímy

Peľový filter nedokáže zabrániť zápachu, takže šofér bude cítiť arómu kvitnúcej repky alebo inej plodiny. S funkčným a nezaneseným peľovým filtrom by sa peľ nemal dostať do auta, alebo iba minimum.

Väčšina vodičov však po zacítení zápachu, zapne uzavretú cirkuláciu vzduchu. Pomoc to síce je, ale pomôže to iba na krátky čas a proti zápachu. Pri vnútornej cirkulácii dochádza rýchlo k vydýchaniu vzduchu v kabíne, zvýšeniu vlhkosti a následne zahmlievaniu okien.

Zapnutá klimatizácia nemá vplyv na filtráciu alergénov, čiže ak nepotrebujete auto vychladiť, nemusíte ju na ceste okolo polí zapínať.

Výmena filtra smrad z klímy neodstráni

Negatívom klimatizácie, okrem negatívneho účinku suchého studeného vzduchu, je vytváranie životného prostredia pre huby a parazity. Okrem alergií spôsobujú nepríjemný zápach. Ten však výmenou peľového alebo prachového filtra neodstránite.

LEGAS AUTO Vám odporúča si dať vyčistiť interiér ozónovým čistením. Ozónové čistenie Vám zabije všetky baktérie, plesne, roztoče a iné mikroorganizmy.  Chráňte svoje zdravie na každom kilometri.

Ako často meniť filter a prečo

Každá značka má svoj predpísaný systém výmeny peľových filtrov, obyčajne je pri servisných prehliadkach po určitom počte kilometrov alebo po roku. Práve peľový filter je súčiastka, na ktorej výmenu treba dohliadnuť a pýtať si starý kus.

Zanesený a nevymenený filter sa samozrejme upcháva a to má za následok horšie prúdenie vzduchu do kabíny a zvýšené namáhanie ventilátora. V neposlednom rade nefunkčný filter spôsobuje prepúšťanie alergénov do kabíny.  Poznáme prípady, keď sa filter dlhú dobu nemenil a rozpadol sa.

 

Poradíme vám? Zavolajte nám

PO-PI: 8:00 - 17:00